(PRED)BRAČNI UGOVOR – treba li vam?
U svijetu nije neobično prethodno sklapanju braka pristupiti sklapanju tzv. predbračnog ugovora, posebice ako je riječ o budućim bračnim drugovima (jednom ili oba) koji raspolažu imovinom veće vrijednosti ili su možda vlasnici trgovačkih društava. U Hrvatskoj je sklapanje takvog ugovora, za koji je u našem pravu predviđena terminologija bračni ugovor sukladno odredbama Obiteljskog zakona, donedavno bilo relativno rijetko, no sve više kako budućih, tako i već postojećih bračnih drugova se odlučuje na sklapanje bračnog ugovora.
Bračni ugovor mogu sklopiti budući bračni drugovi prethodno sklapanju braka ili to mogu učiniti bračni drugovi koji su već u braku te koji žele naknadno urediti svoje međusobne imovinskopravne odnose. Također, bračnim ugovorom moguće je urediti imovinskopravne odnose na postojećoj ili budućoj imovini, odnosno moguće je predvidjeti na koji način će se vršiti eventualna podjela bračne stečevine. Ovakav ugovor mogu uz odgovarajuću primjenu odredaba relevantnih zakona zaključiti i izvanbračni drugovi te osobe istog spola koje su u životnom partnerstvu.
Zašto je to važno?
U slučaju da dođe do razvoda braka ili do smrti jednog bračnog druga te slijedno tome potrebe za utvrđenjem što predstavlja njegovu imovinu odnosno što predstavlja bračnu stečevinu, relevantan će biti bračni ugovor kojim su bračni drugovi uredili svoje imovinskopravne odnose. Ako bračni drugovi nakon prestanka braka razvodom ili poništajem braka nisu svoje imovinske odnose uredili sporazumno, imovinski odnosi mogu se urediti sudskom odlukom.
Važno je napomenuti kako je bračni ugovor formalan, odnosno mora biti sklopljen u pisanom obliku te potpisi bračnih drugova moraju biti ovjereni kod javnog bilježnika. Ograničenje koje predviđa Obiteljski zakon je da nije dopušteno bračnim ugovorom ugovoriti primjenu stranog prava na imovinskopravne odnose.
Da bi bračni ugovor ima pravni učinak i prema trećim osobama, odredbe koje se tiču upravljanja ili raspolaganja imovinom moraju biti upisane u zemljišne knjige odnosno druge javne upisnike kod kojih je upis nužan.
U tijeku braka moguće je i mijenjati bračni ugovor ovisno o novom dogovoru bračnih drugova, novo stečenoj imovini ili nekim drugim izmijenjenim okolnostima, no u svakom slučaju svaka izmjena ili dopuna bračnog ugovora mora također biti u odgovarajućoj formi – pisanom obliku uz potpise ovjerene po javnom bilježniku.
Što je moguće ugovoriti bračnim ugovorom?
Na imovinske odnose bračnih drugova primjenjuju se odredbe Obiteljskog zakona o uređenju imovinskih odnosa bračnih drugova ako bračni drugovi nisu imovinske odnose uredili bračnim ugovorom. Bračnom stečevinom smatra se sva imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili koja potječe iz te imovine te su bračni drugovi u jednakim dijelovima suvlasnici bračne stečevine ako nisu drugačije ugovorili. Dakle, sva imovina stečena za vrijeme trajanja braka, izvanbračne zajednice ili životnog partnerstva dijeli se na jednake dijelove osim ako postoji bračni ugovor koji podjelu bračne, izvanbračne ili partnerske stečevine drugačije regulira.
Sklapanje bračnog ugovora ukazuje se kao praktično rješenje u slučaju da oba ili jedan od partnera raspolažu značajnom imovinom, ako su oba ili jedan od partnera prethodno bili u brakovima te u istima stekli određenu imovinu te posebice u slučaju kada oba ili jedan od partnera imaju djecu iz prijašnjih brakova.
Također, sklapanje bračnog ugovora biti će praktično u slučaju kada jedan bračni drug useljava u nekretninu drugog bračnog druga ili nekretninu njegovih roditelja te u istu nekretninu vrši određena ulaganja. Naime, u slučaju razvoda braka u tom slučaju bračni drug koji je vršio ulaganja u „tuđu“ nekretninu nema pravo na polovicu iste nekretnine jer se ista po zakonu ne bi smatrala bračnom stečevinom, već bi samo imao eventualno pravo na potraživanje iznosa izvršenih ulaganja.
U svakom slučaju, bračni ugovor kao formalan pravni posao kojim budući ili sadašnji bračni drugovi/izvanbračni drugovi/životni partneri uređuju svoje imovinskopravne odnose će svakako poslužiti u cilju izbjegavanja kasnijih nesuglasica, dugotrajnih sudskih postupaka te posljedično tome i troškova. Kako bi bili sigurni da je bračni ugovor ispravno sastavljen potrebno je upotrijebiti posebnu pažnju i stručnost prilikom sastavljanja istog.